inanc 3 Takipçi | 18 Takip
Kategorilerim

Dini Hikayeler

Haber

Yemek Tarifleri

Diğer İçeriklerim (8)
Tüm içeriklerim

Pakistanda Türk Dizileri Yasaklanabilir...

2013-11-27 05:00:00
Pakistanda Türk Dizileri Yasaklanabilir... |  görsel 1

Pakistan dizi sektörü ve bazı siyasetçiler, ülkede gittikçe daha popüler olmaya başlayan Türk yapımlarından rahatsız...

Pakistan'da bazı kesimlerde artan rahatsızlığın en büyük sebebi ise yerel yapımlara uygulanan sansürlerin dış yapımlara uygulanmaması. Pakistanlı aktör Javeri Abbasi konu hakkında şu ifadeleri kullanıyor: "Eğer bir Pakistanlı aktris mini etek ya da dekolte giyerse anında sansürleniyor. Fakat Türk dizilerindeki aktrisler böyle giyinerek popülerliklerini artırıyor"

Türk dizilerinin başarısı bazı siyasetçileri de rahatsız etmiş durumda. Pakistanlı bazı bakan ve vekiller dizilerin İslam normlarına uygun olmadığı ve bunun yanında ülkenin kendi televizyon sektörünü de olumsuz etkilediği yönünde eleştiriler yapıyor.

Özellikle Muhteşem Yüzyıl'ın Pakistan'daki en popüler dizi olduğunu ifade eden ülkenin önde gelen yayın kuruluşu Hum TV Başkan yardımcısı Athar Wagar Azim bu başarıyı şu sözlerle anlatıyor;

"Türk yapımlarının çok tutulmasının arkasında pek çok neden var. Bunlardan bir tanesi tazelik, daha güzel mekanlar ve Pakistanlılara çekici gelen yeni yüzler. Öte yandan Türk dizilerinin bir bölümü için 2.500 dolar ödenirken yerel bir dizinin sadece bir bölümünün yapım masrafı bunun dört katı kadar..."

Oxford Business Group'un verdiği sayılara göre Türkiye, 2011 yılında dizilerini 20'den fazla ülkeye dizi ihraç ederek yaklaşık 60 milyon dolarlık gelir elde etti.

MEDYARADAR

210
0
0
Yorum Yaz