inanc 3 Takipçi | 18 Takip
Kategorilerim

Dini Hikayeler

Haber

Yemek Tarifleri

Diğer İçeriklerim (8)
Tüm içeriklerim

Zengin bir adamın iyi kalpli kızı

2013-11-27 04:51:00
Zengin bir adamın iyi kalpli kızı |  görsel 1

Bağdad’ı kıtlık kırıp geçiriyordu... Fakir bir hamal, içinde ekmek piştiği sokağa kadar yayılan kokudan belli olan evin kapısından seslendi :
- Allah rızâsı için birazcık ekmek... Günlerdir lokma girmedi ağzımdan.
Tandırın başındaki kadın, taze bir ekmeği kızına uzattı, “Ver şu fakire” dedi. Kızcağız ekmeği verdi hamala. Tam bu sırada dışarıdan gelen cimri babası, fakirin elinden ekmeği aldı ve elindeki sopayı öyle bir indirdi ki, kızının bileği burkuldu, eli de ondan sonra sakat kaldı...
Hayat inişli çıkışlıdır...
Dünya bu... Hayat inişli çıkışlıdır... Kısa zamanda bu cimri adamın işleri bozuldu, dükkanını kaybetti, hatta öyle bir hâle geldi ki, bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düştü... Nitekim bir akşam eve gelmiş, kızcağızına da şu acı sözü söylemişti:
- Artık benden ümidini kes. Çarşıya in ve ekmek parası bul!
Kızcağız utana-sıkıla çarşıya indi... Sattıkları dükkanın karşısında beklerken, kendisini gören dükkandaki adam hemen yanına gelerek:
- Sen mâsum birine benziyorsun, ne bekliyorsun burada? diye sordu. O da:
- Ekmek alacak paramız kalmadı, bir tanıdıktan ekmek parası istemek üzere bekliyorum, derken, kızcağızın elinin birini arkasına saklaması dikkatini çekmişti adamın:
- Niçin saklıyorsun elini? dedi. Kızcağız anlattı bütün olanı biteni...
“O fakir ben idim!”
Bu açıklamayı dinleyen adam hayretler içinde kaldı ve dedi ki:
- O ekmeği isteyen fakir ben idim. Seni görünce “bana ekmek veren kıza ne kadar da benziyor” diye düşünmüştüm. Yanılmamışım. Baban, nimeti verene şükretmediği için Allah onun dükkanını elinden alıp bana nasip eyledi. Şimdi ise imtihan sırası bana geldi, ben aynı nankörlüğe düşmek istemem. Haydi gel, babandan seni isteyip nikâhımızı kıydıralım ve onu da sıkıntıdan kurtaralım...

82
0
0
Yorum Yaz